Evde Piliç Kievski Nasıl Yapılır?

Evde Piliç Kievski Nasıl Yapılır?
Piliç Kievski

Evde Piliç Kievski Nasıl Yapılır? merak edenler için bu sayfamızı bir Rus yemeği olan ve tavuk sarma ya da piliç sarma diye de bilinen piliç kievski tarifine ayırdık.

Bu evde kolayca kendi damak zevkinize göre yapabileceğiniz piliç kievski tarifi. Ek lezzetlerle renklendirilmiş ve denenmiş piliç kievski tarifimizi siz de deneyin.

Evde Piliç Kievski Nasıl Yapılır?

Marketlerden, pişirilmeye hazır piliç kievski aldığınızda, bunun sadece tavuk eti ve kaşar peynirinden oluştuğunu görürsünüz. Herkesin damak zevki farklı olduğu için, ürünlerinin satışını azaltmak istemeyen üretici firmalar, çeşitli karışımlar denemekten kaçınırlar ve ürünlerin herkese hitap eden yalın halini tercih ederler.

Bu durum da, farklı tatlarla sofrasını zenginleştirmek isteyen insanları, bir süre sonra sıkar. Bu nedenle, bu aşırı sade yiyeceklerin hazır alınanları yerine, ek lezzetlerle evde kendileri yapmayı denerler. Bu da her zaman başarılı olmaz. Bu konuda başarıyı garantilemenin yolu, denenmiş yöntemleri uygulamaktır.

İşte evde yapabileceğiniz, aşırı sadelikten uzak, ek lezzetlerle renklendirilmiş ve denenmiş bir piliç kievski tarifi:

Piliç Kievski Tarifi

Bir Rus yemeği olan kievskinin özgün hali, sadece tereyağı ağırlıklıdır, bizde kaşar peynirinin öne çıkması tercih edilmektedir. 200 gram tavuk göğsü alınıp, parçalanmamasına dikkat edilerek, bıçakla ince tabakalar halinde kesilir. Sekiz tane piliç kievski için, sekiz parça piliç yaprağı elde edilir. Sonra bu ince dilimlerin üzerine tuz, karabiber ve kimyon karışımı sürülerek, bir kenara konur.

Derince bir kabın içine; beş çorba kaşığı rendelenmiş kaşar, bir çorba kaşığı ince doğranmış ve suyu süzülmüş domates, bir çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz, bir çorba kaşığı ince doğranmış kültür mantarı, bir tane dövülmüş karanfil, bir tatlı kaşığı kıyılmış sarımsak, bir çorba kaşığı tereyağı konularak karıştırılır.

Elde edilen karışımdan birer çorba kaşığı miktar, ince kesilmiş piliç dilimlerinin içine konarak, rulo şeklinde sarılır. Elde edilen rulolar, önce una, sonra çırpılmış yumurtaya, daha sonra da galeta ununa bulanarak, derince bir kızartma tavasında, çok kızgın olmayan sıvı yağ içinde, kısık – normal arası ateşte kızartılır. Piliç Kievski servise hazır…

Piliç Kievski sıcak olarak, yanına dilediğiniz haşlanmış sebze garnisi eklenerek (patates, havuç, kabak, brokoli vb) servis edilir. Sarımsak sevmeyenlerin, tariften sarımsağı çıkarması durumunda da, lezzetli bir yemek olacaktır.

Piliç Kievski Afiyet olsun.

Evde Piliç Kievski Nasıl Yapılır?
Piliç Kievski

————–

Evde Piliç Kievski Nasıl Yapılır İçin Gelen Aramalar

Tavuk yemekleri, tavuk sarma, kievski, kolay tavuk yemeği, kievski nedir, evde kievski yapabilir miyim, tavuk kievski, piliç kievski yapmak

.