Fırında Tavuk Tarifi

Fırında Tavuk Tarifi

Özel davetlerimizde, aile yemeklerimizde, yılbaşı eğlenceleri için hazırladığımız yemeklerde parçalanmadan, bütün olarak pişirilmiş fırında tavuk olmazsa olmazımızdır. Masanın ortasına şöyle nar gibi kızarmış fırında tavuk yerleştirdik mi o harika kokusuyla sofraya oturan herkesin iştahı açılır.

Tavuk, beyaz etin sağlığa yararları daha fazla olduğu için kırmızı ete kıyasla daha çok tüketiliyor. Çünkü, kırmızı etin yararlarının yanı sıra daha pahalı olması, çok tüketilirse kolestrol ve tansiyon sorunu yaratma gibi özelliği de var. Tavuk, hem ekonomik hem de daha sağlıklı olduğu için haftada en az iki defa tüketilmesi gereken temel gıdalardan biridir.

Son zamanlarda ticari kazanç kaygısıyla, tavuk çiftliklerinde kısa zamanda bazı ilaçlar ve hormonlarla hızlı üretilip, kesimi yapılan tavukların sağlık açısından olumsuz etkileri olabileceği konuşuluyor. Bu nedenle tavuk alırken, mutlaka güvendiğiniz markaların ürünlerini almaya özen göstermenizi öneririz. Bulabiliyorsanız halk arasında “gezen tavuk” diye tanımlanan köy tavuğunu alıp, tüketin.

Tavuk tek başına pişirilmesinin yanı sıra, pek çok yemeğimizin de içinde yer alarak, yemeklerimize lezzet verir. Protein açısından zengin bir gıda olduğu için çocuklarımızın beslenmesinde önemli yeri vardır. Tavuğu önceden az suda hafifçe haşladıktan sonra fırına vererek kızartabileceğiniz gibi, çiğ olarak da fırına atıp pişirebilirsiniz. Biz bu tarifimizde çiğ olarak fırın kabında pişirdik.

Fırında Tavuk Tarifi Malzemeleri:

  • 1 adet tavuk
  • 2 yemek k. zeytinyağı
  • 1 tane soğan
  • 1 küçük parça limon
  • 1 çay kaşığı rende limon
  • Birer çay kaşığı: Tuz, karabiber, sarımsak tozu, kırmızı biber

Fırında Tavuk Tarifi Yapılışı:

İlk olarak tavuğun içerisi güzelce temizlenir, yıkanarak havlu ile durulanır. Ardından tavuğun içerisine 1 tane kuru soğan ve bir parça limon koyulur ve kanatları geriye doğru toplanır. Tavuğun her yanına zeytinyağı sürülür. Farklı bir tabağın içerisinde limon rendesi ve baharatlar güzelce karıştırılır ve tavuğa iyice sürülür. Tavuk fırın kabına içerisine konulur ve 180 derecelik fırında üstü kapanmadan yaklaşık olarak 2 saat kadar pişirilir.

Fırında Tavuk Tarifi Afiyet olsun.

Fırında Tavuk Tarifi

————–

Fırında Tavuk Tarifi İçin Gelen Aramalar

Fırında Tavuk, tavuk nasıl pişirilir, tavuk pişirme yöntemleri, tavuk fırın, fırında tavuk tarifi …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, fırında bütün tavuk için sos tarifleri, zayıflama.
.