Diş Buğdayı Geleneği

Diş Buğdayı
Diş Buğdayı

Bu yazımızda ilk dişi çıkan bebeğe yapılan “Diş Buğdayı” ya da bazı yörelerde anıldığı gibi “Diş Hediği” toplantısı geleneğimizden kısaca bahsedeceğiz ve bebeği için yapmak isteyenlere diş buğdayı tarifini paylaşacağız.

İlk olarak, diş buğdayı geleneğinin nasıl ortaya çıktığından ve geçmişinden kısaca bahsedelim.

Diş Buğdayı

Diş buğdayı ya da diş hediği; çok eski bir Anadolu geleneği. Eski olmasına eski ama Anadolu’nun pek çok yerinde hala devam eden bir gelenek diş buğdayı geleneği. Bebeklerin ilk dişi göründüğü zaman, aşurelik buğday kaynatılıyor, haşlanmış nohut, çeşitli şekerlemeler ve kuruyemişlerle karıştırılıyor, sonrada gelen misafirlere ikram ediliyor.

Bu geleneğin amacı; bebeğin buğday gibi düzgün, güçlü ve sağlıklı dişleri olması gibi görünse de, yapılan bu geleneğin altında yatan asıl neden bizce; diş çıkarma döneminde huysuzluğu artan bebeğin annesine bir uğraş yaratmak, onu sıkıntıdan kurtarmak, konu komşu ile bir araya getirerek bu zor zamanı kolay atlatmasını sağlamak olabilir. Ne kadar güzel ve pozitif bir gelenek öyle değil mi?

Diş Buğdayı Töreni Nasıl Uygulanıyor?

Geleneğe göre, diş buğdayına çağrılan misafirlerin dişlerinin güzel, temiz, güçlü, düzgün ve sağlıklı olması gerekiyor! Güzel dişli güzel misafirler ve onların çocukları partiye gelince, ilk olarak diş çıkaran bebek ortaya alınıp, çıkaracağı 20 tane süt dişi de buğday gibi sağlıklı, güçlü ve güzel olsun, kolaycacık ve sorunsuz çıksın diye bebeğin başından aşağı 20 tane buğday dökülüyor.

Daha sonra sıra; bebeğe gelecek okuma aşamasına geliyor. Bu da adettenmiş. Anne bebeği kucağına alıyor ve önceden hazırlanmış üzerinde değişik nesnelerin bulunduğu bir masanın önüne geliyor. Masanın üstünde bebeğin geleceğini tahmin edebilmek için seçilmiş değişik figürler sıralanmış bulunuyor. Örneğin; kitap (gelecekte kitap okuyacak mı?), kalem (tasarımcı ya da yazar mı olacak?), makas (terzi ya da zanaatkar mı olacak?), çöl gülü (seyyah mı olacak?), termometre (doktor mu olacak?), kaşık (hamarat bir aşçı mı olacak?), fotoğraf makinesinin lens kapağı (fotoğrafçı ya da sanatçı mı olacak?) ve herhangi bir hayvan figürü (doğa ve hayvancıklarla ilgili bir işi mi olacak?) ya da uygun görülen başka nesneler masaya konuluyor. Annesinin kucağındaki bebek elini ilk hangi nesneye atarsa; bebeğin geleceğinin o olacağına inanıldığı için yapılıyor bu merasim.

Geleneğe göre; bebekte dişi ilk gören kişi bebeği baştan aşağıya giydirip, donatıyor. Yani elbiseler oyuncaklar falan alıyor. Bazı yörelerde bu kişi sadece dişi ilk gören değil, diş buğdayı porsiyonunun altına gizlenen bir cevizi ya da şekerlemeyi bulan kişi de olabiliyormuş. Ama; sadece bu kadar değil. Diş buğdayı partisine çağırdığınız tüm misafirler zaten elleri kolları dolu, bebeğe hediyelerle geliyorlar. Bu kısmı çok keyifli. Diş buğdayı geleneği böyle…

Şimdi de gelelim; yapacağınız diş buğdayı partisinde misafirlerinize ikram edeceğiniz kolay diş buğdayı tarifine.

Diş Buğdayı
İkramlık Diş Buğdayı

Diş Buğdayı Tarifi İçin Malzeme:

  • 750 gr aşurelik buğday
  • 250 gr nohut
  • 250 gr pudra şekeri
  • 100 gr dövülmüş fındık içi
  • 200 gr iri parçalanmış ceviz
  • 100 gr kuru üzüm
  • 200 gr kayısı kurusu
  • Üzerini Süslemek İçin renkli draje şekerler

Diş buğdayı tarifi hazırlanışı:

1- Bir gece önceden aşurelik buğdayı ve nohutu ayrı ayrı kaplarda ıslatın.

2- Ertesi gün geceden ıslatılmış nohutları yıkayın ve içine tuz atılmış bol suda iyice yumuşayana kadar haşlayın. haşlandıktan sonra suyunu süzün.

3- Yine bir gece önceden ıslatılmış buğdayı da yıkayın ve taneler diri kalacak şekilde çok eritmeden haşlayın ve suyunu süzün.

4- Kuru üzümü yıkayıp temizleyin.

5- Kuru kayısıları küçük küçük doğrayın.

6- Fındıkları iyice dövün.

7- Cevizleri iri iri parçalara ayırın.

8- Pudra şekerini de ekleyerek tüm bu malzemeyi iyice karıştırın.

9- Diş buğdayı karışımını küçük kaselere koyun.

10- Üzerini süsleme şekerleri ile süsleyip, servis yapın.

Diş Buğdayı Afiyet olsun.

————–

Diş Buğdayı Geleneği İçin Gelen Aramalar

Diş Buğdayı Geleneği, diş hediği nasıl pişirilir, tatlı tarifleri, Oktay Usta tatlı tarifi, bebek kutlama tatlıları, evde kolay diş buğdayı yapmak…

.