■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Halayık Kıstırması Tarifi

Yazının Tam Başlığı: Halayık Kıstırması Tarifi
Halayık Kıstırması Tarifi

Halayık kıstırması tarifi de nasıl olur diye merak edenlere kısaca bilgi verelim. Bu yemek patlıcandan yapılan bir yemek. Patlıcan yemeklerini sevenler ile yöresel lezzetleri korumak ve yaşatmak isteyenler halayık kıstırması tarifi denemeniz gereken bir tarif diyerek öneriyoruz.

Halayık kıstırması tarifi beğeneceğinizi ve evde yaparak, ailenizle birlikte afiyetle tüketeceğinizi umduğumuz ve dilediğimiz özel bir yemek tarifidir.

Halayık kıstırması tarifi ülkemizin yöresel yemek tariflerinden olup, Ege ve Marmara bölgelerinde bilinen ve hala bu adla anılarak sık yapılan bir yemek çeşididir. Özellikle Balıkesir, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Bilecik ve Manisa şehirlerimizde çok eskilerden beri özel davetler için hazırlanan bir patlıcan yemeğidir.

Bu yörelerdeki büyüklerimizin anlattığına göre, evde yapılan eski yemekli düğünlerde, düğün yaza denk gelmişse düğün yemekleri arasında halayık kıstırması genellikle bulunurmuş. Büyük taş fırınlarda pişirilir ve pilavın yanında sıcak servis edilirmiş. Bu yemeğin yapılışı biraz zahmetli olsa da çok lezzetli olduğu için tercih edilirmiş.

Günümüzde yemekli ev düğünleri pek kalmadı. Evlerde aile için pişirilen yemekler de kolayına kaçılarak hazırlandığı için, patlıcan seven bayanlar, patlıcan yemeklerinden tadı halayık kıstırması tarifi tadına benzeyen tembel işi musakka yapmayı tercih ediyorlar.

Bu yemeğin Akdeniz Bölgesi’nde Adana Yöresi’nde de aynı adla anılan köfte harcında acı biberin yoğun kullanıldığı bir çeşidi bilinmektedir.

Halayık Kıstırması Tarifi İçin Malzeme:

  • 1 kilogram patlıcan
  • 250 gram kıymadan yapılmış köfte harcı
  • 1 adet yumurta
  • 5 adet domates
  • 3 adet sivri biber
  • 3 diş sarımsak
  • Yarım su bardağı tahin
  • 2 adet orta boy soğan
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım demet maydanoz

Halayık Kıstırması Tarifi:

Patlıcanlar alacalı soyulur ve tuzlu suda 15 dakika bekletilip yıkanır. Patlıcanların sıkılıp, acı suyu çıkarılır. Yayvan bir tencereye dizilir.

Diğer bir tencerede 1 tane soğan, 3 tane domates, 3 tane sivri biber ve sarımsaklar küçük küçük doğranarak sotelenir ve yemeğin sosu hazırlanır.

Halayık kıstırması yemeğinin köfte harcını hazırlamak için; küçük bir kaba 1 tane soğan rendelenir, yarım çorba kaşığı tuz ve ince kıyılmış maydanoz karıştırılıp iyice ovulur. 250 gr kıyma ve 2 tane küp küp doğranmış domates ile 1 yumurta ilave edilip iyice karıştırılır.

Patlıcanlar karnıyarık gibi ortası kesilip hazırlanan köfte harcıyla doldurulur ve fırın tepsisine dizilir. Doldurulan patlıcanların üzerine önceden sotelenerek hazırlanan domatesli harç dökülüp üzeri fırın pişirme kağıdıyla kapatılır. Önceden 180 dereceye ayarlanarak ısıtılmış fırında yarım saat pişirilir. Piştikten sonra üzerine yarım su bardağı tahin ve maydanoz gezdirilip servis yapılır.

Halayık Kıstırması Tarifi Afiyet olsun.

Not: Yöresel lezzetlerden halayık kıstırması tarifi denemeniz gereken bir tarif.

Halayık Kıstırması Tarifi İçin Gelen Aramalar

Kıstırma, Halayık Kıstırması nasıl pişirilir, patlıcan yemeği tarifleri, Oktay Usta yemek tarifleri, patlıcandan yapılan yemekler, yöresel yemekler…


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Halayık Kıstırması Tarifi - -


sitemap -- sitemap

banner