Müceddere Tarifi (Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı)

Müceddere Tarifi (Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı)
Müceddere Tarifi (Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı)

Müceddere tarifi, kökeni Ortaçağ’a kadar uzanan, Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde ve tabii ki Anadolu’da günümüzde de yaygın olarak yapılan bir pilav türü.

Lübnan’da Müceddere, Suriye’de Müceddera denilen bu yeşil mercimekli bulgur pilavına Türkiye’de Kilis ve Antakya Yörelerinde de Müceddere deniyor. Müceddere tarifi denemek isteyeceğiniz çok kolay ve çok lezzetli bir pilav tarifi.

Müceddere yanında ayran da varsa başka bir yemeğe gerek yok… Şimdi, bu besleyici ve lezzetli yöresel pilav tarifimize geçelim.

Müceddere Tarifi İçin Malzemeler:

  • 1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
  • 1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
  • 1 Su Bardağı Zeytin Yağı
  • 1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
  • 2 Tatlı Kaşığı Toz Kırmızı Biber
  • 3 Su Bardağı Su
  • 1 Tutam Tuz

Müceddere Tarifi Yapılışı:

Müceddere tarifi için bir su bardağı yeşil mercimeği güzelce yıkayıp, üç su bardağı su ile 15 dakika kadar pişirin. Bu pişirme sırasında mercimekler çok pişip, erimemeli, biraz diri kalmalı.

Mercimekler piştikten sonra, 1 su bardağı pilavlık bulguru, 1 tatlı kaşığı biber salçasını ve 1 tutam tuzu tencereye ekleyip, mercimeği ezmemeye dikkat ederek hafifçe karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve bulgur suyunu çekip yumuşayıncaya kadar pişirin. Bulgur pişince ocağı kapatın.

Bir tavada zeytin yağını kızdırın.
Pilavın üzerine 2 tatlı kaşığı toz kırmızı biber serpin ve kızdırdığımız yağı pilavın üzerine döküp karıştırın. Müceddere pilavınız hazır. Pilavı biraz dinlendirdikten sonra servis yapın.

Müceddere Tarifi Afiyet olsun.

Müceddere Tarifi
Müceddere (Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı)

————–

Müceddere Tarifi İçin Gelen Aramalar

Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi, Müceddere nasıl pişirilir, pilav tarifleri, yöresel yemek tarifleri, evde yeşil mercimekli bulgur pilavı pişirmek, Bulgur Pilavı, evde kolay müceddere yapmak, Kolay müceddere, Kolay müceddere yapımı, müceddere anlamı, müceddere nedir, müceddere tarifleri, yeşil mercimek.

.