Yumurtalı Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır
Yumurtalı Ispanak

Yumurtalı Ispanak, kolay yapılışı nedeniyle özellikle bekâr yemeklerinin başında gelir. Öğrenci evlerinde sık yapılan yemeklerden biridir.

Ayrıca yumurtalı ıspanak evde yemek saati geldiğinde hazırda yemek bulunmadığı durumlarda hızlı yapılışı ile imdada yetişen lezzetli bir yemektir. Bu yemek kolay yapılışına rağmen oldukça besleyici bir yemektir.

Yumurtalı Ispanak yemeği, yumurta seven çocukların ıspanak sevmese de yumurtanın yanı sıra ıspanağı da sorun çıkarmadan yiyebildiği bir yemek olması nedeniyle, annelerin sıkça tercih ettiği bir yemektir.

Yumurtalı Ispanak Yemeği İçin Gerekli Malzeme:

  • Yarım kg ıspanak
  • Dört tane yumurta
  • İki çorba kaşığı margarin
  • Bir baş orta boy kuru soğan
  • Yeterince tuz ve karabiber
  • Yarım çorba kaşığı çemen (isteğe bağlı)
  • Bir çay kaşığı kırmızı toz biber

Yumurtalı Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır?

Yumurtalı ıspanak yemeği yapmaya, ıspanakları temizleyerek başlıyoruz. Önce ıspanakların köklerini ve kartlaşmış yaprakları ayıklayıp, bol suda yıkıyoruz. Bütün ıspanak yemekleri gibi, Yumurtalı ıspanak yemeğinin de yapılışındaki en zor ve en çok dikkat gerektiren bölüm, bu yıkama işidir. İyice temizlendiğinden emin oluncaya kadar yıkamalısınız. Gerekirse, bir gün önceden suya koyarak, yıkama işleminin daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurtalı ıspanak yemeği için, yıkayıp temizlediğimiz ıspanakları önce bir tencerede hafifçe haşlayalım. Bu haşlama işlemi sırasında tencereye su koymadığımız için, herhangi bir besin kaybı olmayacaktır; ayrıca tam bir haşlama olmayıp, sadece ıspanakların hafifçe yumuşamasını sağlıyoruz.

Yumurtalı Ispanak yemeği için hafif bir haşlama işleminden geçirdiğimiz ıspanak yapraklarını, tencereden çıkarıp, küçük parçalar halinde doğruyoruz. Büyükçe bir kızartma tavasında margarini eritiyoruz, bir baş kuru soğanı küçük parçalar şeklinde doğrayıp, yağa ekliyoruz ve arada bir karıştırarak kavuruyoruz. Soğan pembeleşmeye başladığında, doğranmış ıspanakları buna ekleyip, karıştırmaya devam ediyoruz. Çemen eklemek isteyenler, çemeni de bu aşamada ekliyor. Ispanakların da hafifçe kavrulmasına kadar, buna devam ediyoruz.

Son karıştırmadan önce tuzu da ekleyip, ıspanakların tavaya düzgünce yayılmasını sağlıyoruz. Tahta kaşığımızla ıspanakların üzerinde dört tane çukurluk oluşturuyoruz. Açtığımız bu çukurluklara yumurtalarımızı kırıyoruz.

İsteğe göre tuz ve kırmızı biber serptikten sonra, tavanın kapağını kapatarak, yumurta akları pişene kadar kısık ateşte pişiriyoruz.

Yumurtalı Ispanak Afiyet olsun.

Yumurtalı Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır
Yumurtalı Ispanak

————–

Yumurtalı Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır İçin Gelen Aramalar

Yumurtalı ıspanak, ıspanak, ıspanak yemeği, ıspanak pişirmek, Yumurtalı Ispanak tarifi

.