10 Günde 10 Kilo Verdiren K-E Diyeti Sağlıklı mı?

Hızlı zayıflama diyeti, k-e diyeti

10 Günde 10 Kilo Verdiren K-E Diyeti Sağlıklı mı?

ABD’de 10 günde 10 kg verdiren K-E diyeti çılgınlığı yaşanıyor. Peki K-E Diyeti sağlıklı mı?

Diyet çılgınlığına bir yenisi eklendi. Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla yaygınlaşan bir diyet yönteminde 10 günde 10 kiloya kadar kilo kaybı sağlıyor.

Burun deliğinden mideye sarkıtılan kataterle vücuda günde yalnızca 800 kalorilik gıda verilen K-E diyeti 10 gün sürüyor. Bu süre zarfında hastalar beş ila 10 kilo arasında bir ağırlığı kaybediyor.

İtalya’da bulunan ve 2005 yılından itibaren Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan K-E diyeti şimdi de obezitenin vatanı yakıştırması yapılan Amerika Birleşik Devletleri’nde ilgi görüyor.

K-E diyetine karşı çıkan uzmanlar diyetin böbrek yetmezliğinden dehidrasyona, kabızlıktan karaciğer komplikasyonlarına kadar bir dizi yan etkisi olduğunu söylüyor.

K-E diyeti uygulayan diyetisyenler ise olası yan etkilerin abartıldığını düşünüyor.

Bu konuda bir diyetisyen, “Bu diyeti bugüne kadar benim de aralarında bulunduğum 50 binin üzerinde kişi denedi. Kişinin sağlık verilerini bilen bir doktor tarafından üç günde bir denetim yapıldığı takdirde bir zararı olmaz” diyor.

K-E diyetiyle ilgili bir diğer eleştiri ise kısa sürede kilo verdiren diğer bütün diyetler gibi verilen kiloların geri alındığı şeklinde.

.

.
İlgili Yazılar: