Basen Eritme İçin Bitkisel Çözümler

Zayıflama diyet fitness, kilo vermek

Basen Eritme İçin Neler Yapabiliriz?

Basen eritme için bitkiler çözümlere geçmeden önce, konuya genel olarak bir bakalım. Basen eritme özellikle biz Türk kadınlarının büyük çoğunluğunun gerçekleştirmede zorlandıkları bir sorundur. Halk arasında Türk kadını tipi denilince neden bahsedildiğini hemen anlarız. Çoğumuzun kalça ve basen fazlalığı problemi vardır. Çünkü bizim beslenmemizde karbonhidratlı besinler önemli yer tutar. Börek, çörek, mantı, pasta, kurabiye yapmaya ve bu ürünleri her biraraya gelişimizde birbirimize sunmaya bayılırız. Hatta bunu görev biliriz. İkram edilenin tadına bakmazsak ayıp olur. Bunlar da özellikle göbek ve basen bölgemizde birikerek, fazla kilo sorunu yaratır. Sonra da basen eritme yöntemlerini araştırmaya başlarız. Değil mi?

“Bu alışkanlıklarımızı hemen bırakalım.” demiyoruz. Ama, öncelikle karbonatlı besinleri daha az tüketmeye çalışarak, kilo fazlalığı sorunumuzun çözümünde ilk adımı atabiliriz.

Fazla kilolar; sadece görünümümüzü değil, zamanla sağlığımızı da olumsuz etkiler. Doktorumuz bizi uyarmadan, dahası önüne geçilmesi güç olan aşırı kilo problemleri yaşamadan önce(hala sağlığımız yerindeyken), irademizi kontrol etmeyi başarmalıyız. Beslenmede bilinçli davranıldığında basen eritme çalışmaları da gerçekten işe yarıyor.

Sağlıklı yaşam koçları ve spor hocaları; kalça, göbek ve basen eritme hareketlerinin ancak düzenli ve hiç aksatmadan disiplinli uygulanırsa sonuç verdiğini, yoksa hiçbir işe yaramayıp, sadece yorgunluk olduğunu söylüyorlar. Vücuttaki diğer bölgelerle kıyasladığımızda Basen eritme biraz daha zor olmakta bunu kabul ediyoruz ama “Nasıl olsa ben düzenli spor yapamam, bu tempoya dayanamam, o zaman da bir işe yaramayacakmış baksana” diyenlere bir uyarıda bulunmak isteriz. İşe yaramaz diye düşünmeyin ve sizi zorlamadan yapabildiğiniz her türlü egzersizi yapmaya çalışın. Hiç birşey yapamıyorsanız, haftada birkaç gün ağır tempoda yarım saat yürüyüş yapamaz mısınız? Çünkü yapabildiğiniz her hareket, hareketsiz kalmaktansa enerji harcayarak kalori yakmanıza yardımcı olur. Azar azar da olsa hareket etmeye başladığınızda vücudunuz bir süre sonra o tempoya alışacak ve daha fazlasını isteyecektir.

Yani basen eritme konusunda kesin kararlıysanız; ilerleyen günlerde hem bu egzersizlerden keyif alacak hem de o “Ben yapamam” dediğiniz basen eritme hareketlerini daha kolay yapabildiğinizi görerek mutlu olacaksınız.

Şimdi gelelim bitkilerin basen eritme etkisine.

Basen Eritme İçin Yararlı Bitkiler Nelerdir?

Şifalı bitkiler ve bitki çaylarının tüketimi, yukarıda saydığımız karbonatlı gıdaların tüketiminin azaltılması ve düzenli egzersizin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Aynı zamanda bitkiler de tek başına basen eritme ve fazla kilolardan kurtulmada etkili olamazlar.

Bazı bitkilerin yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma özellikleri vardır. Metabolizma hızlanınca yağ yakma da daha kolay hale gelir. Egzersizler ve diyete eşlik eden doğru bitki çayı kürleri hedefinize ulaşmanızda işinizi kolaylaştıracaktır.

Bitki çaylarını daha etkili sonuç alabilmek için gereğinden fazla kullanmak ya da bilinçsizce farklı etkiye sahip bitkileri karıştırarak tüketmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Lütfen bu uyarıyı göz ardı etmeyin.

Lahana, biberiye, zencefil ve yeşil çay yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı özellikleriyle bilinen bitkilerden bazılarıdır. Bitki çaylarının yararlarıyla ilgili daha fazla bilgi için sitemizin şifalı bitkiler ve bitki çayları kategorilerini inceleyebilirsiniz.

Lahana; Bol miktarda su ve düşük yağ içerir. Bu özelliği, neredeyse tüm diyetistenlerin diyet listelerinde bulunmasına neden olmuştur. Diyetlerinizde açlık hissini bastırırken, vücudunuzdan ödemin atılmasını ve beraberinde kilo vermenizi sağlar.

Biberiye; ödem atmanıza yardımcı olur. Güçlü bir yağ yakma özelliğine sahiptir. Zayıflamada biberiyenin yağı bir bardak suya birkaç damla damlatılarak tüketilebildiği gibi, bir bardak kaynamış suya bir tutam taze ya da kurutulmuş biberiye atılıp 5 dakika demlenmesi beklenip içilebilir.

Zencefil; Her derde deva bir bitki olarak bilinir. Soğuk algınlığında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle çok tüketilir. Peki, zencefilin yağ yakıcı etkisini ve zayıflama diyetlerindeki yerini biliyor musunuz? Zencefil taze, kurutulmuş ya da öğütülmüş olarak kullanılabilir. Yemeklerinizde baharat olarak ve kaynamış suda bekletip bitki çayı olarak tüketebilirsiniz.

Yeşil çay; Özellikle vücudumuzda oluşan ödemin atılmasında etkilidir. Yeşil çayın daha pek çok yararı vardır. Kaynamış suya bir tutam atılıp, demlenerek tüketilir. Günde 2 büyük kahve kupası tüketimi yeterlidir.

basen eritme UYARI: Yeşil çayı, hamileler ve emziren anneler kullanmamalı.

Basen Eritme Çayı

Basen eritme çayı için malzemeler:
1 dilim taze zencefil
1 dilim limon
3-4 tane karabiber
1 çay kaşığı kakule
1 çay kaşığı kuru kekik
1 büyük kahve kupası(Kapaklı Mug)
Ve kupayı dolduracak kadar kaynamış su

Basen eritme çayının hazırlanışı:
Taze zencefilden yarım santimlik bir dilim kesin ve dilimin kabuğunu soyup, 4 parçaya ayırın. Zencefil, bir dilim kabuklu limon, karabiber, kakule ve kuru kekiği kapaklı büyük kahve kupasının içine koyun. Üzerine kupayı dolduracak kadar kaynamış sıcak su dökün ve kapağını kapatarak 2-3 dakika demlenmesini sağlayın. Sonra içebilirsiniz. Basen eritme çayı günde bir kupa ve her seferinde taze hazırlanarak tüketilmeli, demlendikten sonra uzun süre bekletilmemelidir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, basen eritmek için bitkisel çözüm, basen eritme kürü, basen eritme yöntemleri bitkisel, basen eritmek için bitkisel kürler, basen eritme kürleri, kalça eritme bitkisel çözüm, basen eritmek için bitkisel yağlar, zayıflama.
.