Çörek Otu Zayıflamayı Sağlıyor

Çörek Otu

Çörek otu ülkemizde birçok kişi tarafından özellikle börek, çörek ile poğaçaları süslemede kullanılan ve sevilerek tüketilen bir baharat. Sadece bu kadar mı? Yüzyıllardır bilinen bu bitki sağlık alanında da tüm dünyada kullanılıyor. Çörek otu yağı sağlıklı cilt ve saça sahip olmak isteyenlerin vazgeçilmezlerinden öyle değil mi?

Çörek otu bitkisinin, binlerce yıldır Anadolu’da ve Doğu Asya ülkelerinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadele etmede yardımcı olduğu, ağrıları hafiflettiği, astım hastalığının semptomlarının hafifletilmesinde zaten kullanıldığı bilinmekteydi. Ayrıca; halk arasında özellikle büyüklerimiz çörek otu yağı cansız saçları besleyerek güçlendiriyor, dökülmeleri önlüyor, hatta ve hatta uzun süreli kullanımda beyaz saçların yeniden renk pigmentlerini canlandırarak renklendiriyor bile demişlerdir.

Yaptığımız literatür taramasında çörek otu bitkisinin sağlığa o kadar çok yararlı bir bitki olduğunu gördük ki, bu yazıda hepsine değinmemiz mümkün değil. Ama önümüzdeki günlerde başka pek çok yazıya konu olacağı kesin gibi görünüyor. Bu özel bitki hala Amerika ve Avrupa ülkelerinde birçok bilimsel araştırmaya da konu olmaya devam ediyor.

Çörek Otu Zayıflamayı Nasıl Sağlıyor

Çörek otu zayıflamayı nasıl sağlıyor derseniz, bu bitkinin sağlığa o kadar çok yararı var ki, bu yararları sayesinde zayıflama da arkasından geliyor. Nasıl mı? En kısa yoldan toparlamaya çalışırsak, düzenli kullanımda bağışıklık sistemi daha güçlü olacağından, metabolizmamız daha hızlı çalışıyor, organlarımızın sistematik çalışması zararlı kolestrol düzeyini düşürürken, yararlı kolestrol oranını arttırıyor, vücutta yağ birikimi ve ödem bu sayede azalıyor. Sonuç; fazla kilolarınız varsa siz farkında bile olmadan, hem de sağlıklı bir şekilde bunlardan kurtuluyorsunuz.

Çörek Otu Faydaları

Bu bitkinin yararlarından sadece çok önemli bir kısmına değinmekle yetineceğiz. Çünkü her biri ayrı bir makale konusu olur.
Düzenli kullanımda çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirir.
Depresyonu önler.
Saçları besler, saç dökülmesini önler ve daha sağlıklı hale getirir.
Anne sütünü arttırmaya yardımcıdır.
Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ağrıları hafifletici etkisi vardır.
Astım hastalığının semptomlarının doğal yolla hafifletilmesinde kullanılır.
Kan şekerini düzenler ve böylece özellikle diyet yapanlarda sık sık oluşan açlık hissini yok eder.
Çörek otu, antibiyotiğe dirençli iltihaplanmalarda enfeksiyona karşı vücudu koruyucu bir özellik gösterir.
Henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte, yapılan bilimsel araştırmalar meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasını önleyen koruyucu etkisi olduğu, meme kanserine yakalanmış kadınlarda da çörek otu özü kullanımının meme kanseri hücrelerinde tümörün büyümesini engelleyebildiğini ve meme kanserini yavaşlattığını gösteriyor.
Laboratuvar deneyleri; tıpkı meme kanserinde olduğu gibi, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini de çörek otu tüketiminin engelleyerek anti-kanserojen etki gösterdiğini söylüyor.
Mide asitlerini de düzenleyerek, mide yanmalarını, kramplarını önlüyor.
Kalp krizi sırasında oluşabilecek hasarı azaltıyor.
Yukarıda belirttiğimiz gibi tüm bu sorunları giderilmiş bir bünyeye sahip sağlıklı kişiler, zaten metabolizmaları saat gibi çalışacağından, zayıflamak istiyorlarsa bu çok da zor olmayacaktır.

Çörek Otu Kilo Vermede Nasıl Kullanılmalıdır?

Çevrenizde şöyle bir araştırma yaparsanız, uzun yıllardır çörek otu kullanma alışkanlığı olan kadınların hem sağlıklı hem de zayıf olduklarını görürsünüz. Araştırmalarımız gösteriyor ki;, zayıflama amaçlı düzenli beslenme ve çörek otu kullanma sonucu kilo veren kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Çörek otu yağını zayıflama amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız; bir çay kaşığı dolusu çörek otu yağını hergün kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce, yani günde 3 öğün öncesi bir bardak su ile yutmalısınız.

Eğer zayıflama kürünüzde çörek otu tohumu kullanacaksanız; o zaman her öğünden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı çörek otu tohumunu yutmadan az önce mutlaka ya iyice ezmeli ya da çiğneyerek bir su bardağı su ile yutmalı, hergün yine aynı şekilde 3 öğün öncesi tüketmelisiniz. Tohumlar bütün yutulduğunda etkisi az olacaktır.

Başka Yiyeceklerle Kullanımı

Metabolizmayı hızlandırmak ve yediklerinize güzel bir aroma eklemek için, yağını çeşitli sebze ve meyve salatalarına ekleyebilir, tohumlarını olduğu gibi ya da öğüterek bir kase yoğurda, yulaf ezmesine veya meyve püresine karıştırıp tüketebilirsiniz.

Çörek otu Bu öğünler öncesi çörek otu tüketimi iştahınızı azaltacak, daha çabuk doyma hissi oluşturacak, karaciğeri temizleyip sindirimi hızlandıracak, bağırsak kayganlaştırıcı özelliği ile bağırsaklarınızın daha düzgün çalışmasını ve böylece hızlı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ÇÖĞEN OTU ZAYIFLAMADA, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: