İştah Hakkında Güzel Bir Araştırma

Baş ağrısı ve migren yapan yiyecekler

İştah Hakkında Güzel Bir Araştırma

Çok yediğini “düşünmenin” iştahı azaltabileceği belirlendi.

Gerçekte yediğinden daha çok yediğini sanmak, yeme isteği ve acıkma üzerinde etkili oluyor. Bu bulguyu ortaya çıkaran deneysel bir araştırma, İngiltere’de yapıldı.

İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nde görevli Jeffrey Brunstorm ve ekibi, öğle yemeğinde 100 gönüllüden bir bölümüne 300 mililitre, diğer bir bölümüne de 500 mililitre çorba ikram etti.

Araştırmacılar, daha önceden yaptıkları özel bir hazırlıkla, yemek sırasında “hileli bir doldurma ve boşaltma” sistemi kullanarak, fark ettirmeden deneklerin kâsesindeki çorbanın miktarını değiştirdi.

500 mililitre çorba içtiğini sananlar aslında 300 mililitre çorba içerken; kâsenin 300 mililitre olduğunu düşünenler ise aslında 500 mililitre çorba içtiler.

Yemekten 2 saat sonra, yeniden acıkma durumu incelendiğinde; 500 mililitre çorba içtiğini sanıp, aslında 300 ml çorba içenlerin, diğerlerinden daha az acıktığı görüldü.

300 ml çorba içtiğini sandığı halde aslında 500 ml çorba içmiş olanlar ise daha çok acıkmışlardı.

Bilimadamları, bu sonuçların açlığın denetiminde idrakin rolünü gösterdiğini vurguladı. Bu araştırmanın, obeziteyle mücadeleye ışık tutabileceği belirtildi.

.

İştah hakkındaki yazıyla ilgili aramalar:

iştah nedir, iştah gerçek acıkma mıdır, iştah nasıl azaltılır, iştahı azaltmak sağlıklı mı, iştah azaltmadan zayıflamak, aşırı iştah nasıl önlenir

.