Dikkat ettiğimiz halde neden kilo alıyoruz?

Neden kilo alıyoruz?

Çok sayıda kadın takipçimizden “Dikkat ettiğimiz halde neden kilo alıyoruz?” sorusu geliyor. Bu soruyu cevaplamak için, önce konunun özüne inelim ve neden kilo alıyoruz, niçin diyet yapıyoruz, fit olmak ve fit kalabilmek için spor salonlarında uzun zamanlar geçirmemiz şart mı? Bunları hep birlikte bir düşünelim.

Hayatımızda yeterince hareket yok!

Günümüzde çalışma şekilleri, hayat standardının yükselmesi, herkesin kendi enerjisini değil de elinin altındaki teknolojik cihazları kullanarak, işini oturduğu yerden yapması, ruhsal gerilim yani stresin neredeyse hemen hemen herkesin yaşamının bir parçası olması gibi gelişmeleri düşünürsek zaten kilo almak kaçınılmaz.

Çoğumuz çalışma yaşamımızda kas gücü ile değil beyin gücü ile oturarak çalışıyoruz. Evlerimizde çamaşırları, bulaşıkları makineler yıkıyor. Mutfaklarımızda yemek hazırlarken çok basit kesme, doğrama ve rendeleme işinde bile mutfak robotları kullanıyoruz. Televizyonlarımızı, müzik setlerimizi, garaj kapılarımızı kumanda ile kendi enerjimizi kullanmadan açıp kapatıyoruz. Otomatik vitesli araçlar kullanıyoruz. Apartmanlarda yaşayanlarımız; asansörleri kullanarak yüksek katlardan inip çıkıyoruz, merdiven kullanmıyoruz. Yani; hayatımızda yeterince hareket yok!

Sağlıklı beslenmiyoruz!

Sağlıklı beslenmiyoruz! Kilo almamızda beslenme şeklimiz de çok etkili olabiliyor. Doğal sağlıklı gıdalarla değil, içinde bolca katkı maddesi olan hazır yemekler ve aperatiflerle öğünlerimizi geçiştiriyoruz. Çoğu zaman öğün atlıyoruz. Gün içinde fırsat bulamadığımız için aç kalarak saatler geçiriyoruz. Daha sonra birşeyler yediğimizde vücudumuz tekrar enerjisiz kalacağını düşünerek yediklerimizi hemen yağ ve karbonhidrat olarak depoluyor. Bu da kiloya dönüşüyor.

Moda olan diyetler bize uygun mu?

Oluşan birkaç kilo fazlamızdan kurtulmak için moda olan diyetlere yöneliyoruz. Metabolizmamıza uygunluğunu araştırmadan diyetlerin birini bırakıp, diğerini deniyoruz. Vücudumuzun kaldırıp kaldırmayacağını hiç düşünmeden her duyduğumuz diyeti denemek istiyoruz ve bunlar da metabolizmamızın dengesini bozuyor. Biz bu diyetlerle bir iki fazla kilodan kurtulmaya çalışırken bir de bakıyoruz ki çok daha fazla kilo alıvermişiz! Sonra da “günlerdir hatta aylardır doğru dürüst bir şey yemeden diyet yaptığımızı, ama zayıflamak yerine kalınlaştığımızı görünce, neden kilo alıyoruz diye dövünüp, duruyor, duruma anlam veremiyoruz. Çünkü; sağlıklı insan metabolizması şoklardan hoşlanmaz, alışkanlıklarını sürdürmekten hoşlanır ve düzen ister.

Neden kilo alıyoruz

Neden kilo alıyoruz sorusunun cevabı stres olabilir mi?

Bir diğer neden kilo alıyoruz sorusunun cevabı stres! Evet, stres kilo alma nedeni! Birçok işi makinelerle yapınca, pratik hazır gıdalarla beslenince, her yere araçlarımızla gidince, bize kalan zamanda herşeyi kafamıza takıyor, iş yükü, çocukların geleceği, para sorunu, anlaşılamama korkusu, kötü bir hastalığa yakalanma korkusu, yalnızlık gibi sorunlarla beynimizi sürekli meşgul ederek bunalıma giriyoruz. Bu bunalım zamanlarında vücudumuz strese karşı koyabilmek için halk arasında stres hormonu diye bilinen kortizol hormonunu üretmeye başlıyor. Kortizol da insülin direncini düşürerek vücudun yağ depolamasına ve kilo almamıza neden oluyor.

Eğer; işe yürüyerek gitmek, işteyken sık sık ayağa kalkıp bir dolaşıp oturmak, merdiven kullanmak gibi basit egzersizlerle hayatımıza yeterince hareket katarsak, öğün atlamadan belirli saatlerde doğru ve sağlıklı yani katkısız gıdalarla beslenirsek, sık sık moda diyetleri denemeyi bırakırsak, stres yaratan olaylardan uzak durmayı başarabilir ve kendimizle barışık olabilirsek zaten kilo almayıp, fit kalacağımız için fazla kilo sorunumuz da olmayacaktır. Bu koşullar hayatımızın sadece kısa bir döneminde değil, sürekli uygulamamız ve yaşam felsefemiz haline getirmemiz gereken koşullardır. Bunları başarabilirsek “Fit olmak ve fit kalabilmek için spor salonlarında uzun zamanlar geçirmemiz şart mı?” sorusunun cevabı da “Hayır” olacaktır.

neden kilo alıyoruz Gördüğünüz gibi neden kilo alıyoruz sorusunun cevabı, kendimiz için seçtiğimiz yaşam biçimimizde gizli. Yaşam biçimimizi düzene oturttuğumuz halde yine de kilo alıyorsak, işte o zaman neden kilo alıyoruz anlamak için bazı sağlık testlerini yaptırmamız gerekebilir. Kilo alma nedenimiz bir hastalık, hormonal bir bozukluk ya da genetik bir faktör olabilir. Bu konuyu da başka bir yazımızda ele alacağız.

.