Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo verememe nedenleri

Kilo Verememe Nedenleri Nelerdir?

Merhaba sitemizin sadık takipçisi Sevgili Okuyucularımız… Evet, Kilo verememe pek çoğumuz için önemli bir sorun. Birçok bayan fazla kilolarından kurtulmak ve yaza formda girmek için aylardır diyet programlarını uyguluyor, spor ve egzersiz yapıyor, neredeyse hiçbir şey yemeden içmeden aylarını geçiriyor.

Bütün bu yaşadıkları sıkıntılı sürece rağmen hiç kilo veremediğini söyleyenlerin yanı sıra, “Düzenli olarak diyet ve egzersiz yaptığım halde zayıflamak yerine kilo almaya devam ediyorum.” diyenlerin de oranı az değil. Son yıllarda sadece kadınlarda değil erkeklerde de kilo fazlalığı önemli bir sorun. Fazla kilolar kendinizi mutsuz hissetmenize, istediğiniz kıyafetleri özgürce giyememenize, herkesin bakışlarının üzerinizde olduğunu düşünmenize, dahası sağlığınızın bozulmasına neden oluyor.

Kilo verememe bir hastalık mı? Aksayan ne? Nerelerde yanlış yapıyoruz? Neden kilo veremiyoruz? Kilo vermek bu kadar zor mu? gibi soruları ve daha pek çoğunu defalarca kendinize sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz.

Bu yazımızda kilo verememe sorunu olan takipçilerimizin sıkıntılarına çözüm yolları göstereceğiz.

Neden kilo veremiyorum?

Kilo sorunu olan insanlar, “Pek çok diyet denedim, spor yaptım, aç kaldım ama yine de fazla kilolarımdan kurtulamadım. Neden kilo veremiyorum?” diye yakınırlar. Bunun için uzman doktorlara, diyetisyenlere başvururlar. Son yıllarda hem erkekler hem de kadınlar arasında fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin oranında büyük bir artış var. Fazla kilo her iki cinsin de sorunu olmakla beraber, bu sorunu erkekler kadınlara kıyasla daha kolay çözüme kavuştururken, kadınların çoğunluğu uzun yıllar kilo sorunu ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu mücadelede birşeyler yanlış gidiyor ki, başarıya ulaşan kadınların sayısı, verilen çabaya, çekilen sıkıntı ve mutsuzluğa rağmen olması gerekenden daha az sayıda kalıyor. Kilo vermede başarıya ulaşanların da kısa bir süre sonra verdikleri kiloları fazlasıyla geri aldıkları görülüyor.

Peki niçin kilo veremiyoruz? Bu basitçe cevaplanabilecek gibi görünen sorunun sizi şaşırtacak, kişiden kişiye göre bile değişen ve o kadar çok cevabı var ki! Kilo verememe nedenleri çok çeşitli. Bu nedenlerin herbirinin üzerinde ayrı ayrı durulması gerekiyor.

Kilo Verememe Sorununu Neden Yaşıyoruz?

Sağlıklı yiyeceklerle beslenmenize ve düzenli spor yapmanıza rağmen kilo verememe sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Umursamadığınız, hiç farkına varmadığınız ufak tefek hatalar ve ihmaller hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızda önünüze engel olarak çıkıyor olabilir. Bu hatalarınızı bilirseniz kilo sorununuzu da kısa sürede çözümleyebilirsiniz. Uzmanlar fazla kilolardan kurtulamama sorununun pek çok nedeni olduğunu söylüyorlar.

İşte aşağıdaki videoda Diyetisyen Burcu Tunç kilo verememe nedenleri hakkında merak ettiğiniz sorulara cevaplar veriyor. (Videoyu izlemek için üzerine tıklayınız.)

kilo verememe Yazımızın sizin için faydalı olduğunu umut ediyor ve kilo verememe sorununuzdan en kısa zamanda kurtulmanızı diliyoruz.

.
İlgili Yazılar: