Sıfır Beden, Erken Menopoz ve Kısırlık Nedeni

sifir beden - kadin sagligi

SIFIR BEDEN tutkusunun sonu…

Sıfır beden olmak, asla güzel olmak değildir; tam tersine çirkin olmaktır. Ayrıca sıfır beden olma çabasındaki bir insan, diğer insanlara akıl sağlığının da pek yerinde olmadığını düşündüren, tiksindirici ve çirkin bir görüntü sergiler. Güzellik ve sağlık amacıyla zayıflama olayını, sıfır beden olmaya kadar götürmek; amacın tam tersine, çirkin ve sağlıksız olmaktır.

Sıfır beden, yani aşırı zayıflama saplantısı, çok ciddi sağlık sorunlarını da yanında getiriyor. Sıfır beden olan kadınların yüzde 30’unda erken menopoz ve kısırlık gibi ciddi bir tablo ortaya çıkabiliyor!

Ülkemizde kadınlar ortalama 48 yaşında menopoz dönemine giriyor. Ancak menopoz türlü nedenlerle 40 yaşından önce de yaşanabiliyor ve buna ‘erken menopoz’ deniyor. Bu konuda ülkemizde sağlıklı bir istatistiksel veri bulunmasa da, modern yaşamın olumsuz getirileri olan çevre kirliliğinin artması, aşırı stres, sigara kullanımı, ve diğer etkenler nedeniyle erken menopozun görülme sıklığının arttığı belirtiliyor. Günümüzde erken menopoz durumunun ortaya çıkmasına yol açabilen bir başka önemli neden de, son yıllarda özellikle genç kızlar başta olmak üzere, kadınların sıfır beden denilen aşırı zayıflama derecesine ulaşma çabaları…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, sadece fazla kilolu olmak ve obezitenin değil; aynı zamanda çok zayıf olmanın da üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Sıfır beden olma hevesindeki bayanları uyaran Prof. Küçük, “Çünkü kadın bedenindeki yağ oranı kritik yağ sınırı olan yüzde 12’nin altına düştüğünde, üreme fonksiyonları tamamen durabiliyor. Bunun sonucunda da, kadının genç yaşta olmasına karşın, hamile kalabilmesini önleyen ve yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilen “hipolatamik amenore”, bir başka deyişle adet görmenin beyinsel olarak durdurulması tablosu ortaya çıkabiliyor. Sıfır beden takıntısı nedeniyle oluşan bu olguların ortalama üçte birinde de erken menopoz ortaya çıkabiliyor ” dedi.

Unutmayın: Sıfır beden olmak, asla güzel olmak değildir; tam tersine çirkin olmaktır. Ayrıca sıfır beden olma çabasındaki bir insan, diğer insanlara akıl sağlığının da pek yerinde olmadığını düşündüren, tiksindirici ve çirkin bir görüntü sergiler. Güzellik ve sağlık amacıyla zayıflama olayını, sıfır beden olmaya kadar götürmek; amacın tam tersine, çirkin ve sağlıksız olmaktır.

İnsan üreme sistemi, büyük bir enerjiye gerek duyar

Sıfır beden, neden menopoza ve kısırlığa yol açar? Kadın üreme sistemi, dışarıdan gelen etkilere son derece açıktır ve belirgin bir şekilde etkilenir. Üreme sistemi normal olarak büyük bir enerjiye ihtiyaç duyar. Enerjinin az olduğu dönemler ile açlık dönemlerinde üreme fonksiyonları durur.

İnsan üreme yetisinin beslenme ile ilişkisi, şu üç olayın analizi ile izleniyor:
1. Dünyada açlık çekilen yerlerdeki ve zamanlardaki veriler.
2. Kaşeksi hastalığı olan çok zayıf kadınlardan elde edilen veriler.
3. Aşırı spor nedeni ile hızla yağ kaybeden kadın sporculardan elde edilen veriler.

Yapılan çeşitli analizlere göre:
1- Besinlerle alınan enerji, öncelikle kalp-damar sistemi ve beyinsel aktiviteler  için kullanılıyor.
2- İkinci olarak, hareket ve büyüme gibi kısıtlanabilir fonksiyonlar, bunu izliyor.
3- Son olarak da, eğer yeterli enerji varsa, üreme fonksiyonları için kullanılıyor.

İşte, kadınların sıfır beden olma çabası, üreme sisteminin canlılığını koruması için gereken enerjinin azlığına veya yokluğuna neden olduğu için, erken menopoz ve kısırlık meydana geliyor.

Enerjinin azlığı, üreme fonksiyonlarını durdurur.

Sıfır beden sahibi olmak amacıyla aşırı zayıf olan kadınlarda, işte bu enerji yokluğu yaşanıyor. Ayrıca, olayın tıbbî yönü düşünülmeden hazırlanan hatalı diyetler nedeniyle, vücuda gerekli olan yaşamsal maddelerin alınmaması sonucu, sıfır beden veya ona yakın uygulamalarda, hücre aktiviteleri ve üreme fonksiyonları duruyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, sıfır beden olma durumu ve aşırı zayıflık durumu ne kadar uzun sürerse, etkilerinin de o kadar kalıcı olacağını belirterek, “Örneğin, daha sonra yeniden normal beslenmeye dönülüp ideal kiloya ulaşılsa bile, bu kadınların yaklaşık olarak yüzde 30’unda âdet görememe durumu kalıcı oluyor. ” dedi.

Erken menopozun ilk belirtisi, âdet döngüsünün hızlanmasıdır

Normal olarak âdet döngüsü, ortalama 28 günde bir olur. Âdet döngüsünün 22 günden daha sık olması, genellikle yumurtalık rezervinin azaldığını gösterir. Bu olumsuz tablo daha da ilerlediğinde ise; âdet aralarının kısalmasından başka, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk, sıcak basmaları, depresyon, uyku ve konsantrasyon bozuklukları, iş veya okulda başarı düşüşü görülebiliyor.

Bundan sonraki aşamada ise durum tersine dönerek, âdet kanamaları seyrekleşmeye başlıyor. Son aşamada, menopoz tam olarak oturmuş oluyor ve âdetler tamamen kesiliyor.

Sıfır beden olmak amacıyla aşırı zayıflayan kadınlarda, sonraki yıllarda kemik erimesi, kalp hastalıklarında artış, beden biçiminde ve oranlarında değişimler, örneğin erkek tipi göbeklenme görülüyor.

Belirtiler başlamadan önce önlem alınmalı

Sıfır beden olma amacıyla, veya başka nedenlerle oluşan aşırı zayıflamada, kısırlık ve erken menopoz belirtileri ortaya çıktığında, çoğu kez durum oldukça ciddi boyutlara ulaşmış oluyor. Bu nedenle her kadının, çok geç olmadan, erken menopoz açısından risk faktörlerine sahip olup olmadığını analiz etmesi son derece önemlidir. Eğer belirgin bir erken menopoz riski varsa, henüz belirtiler ortaya çıkmadan önce doktora başvurulmalı ve doğurganlığı koruma seçenekleri hakkında gerekli bilgiler edinilmelidir.

Erken menopoz için diğer risk unsurları neler?

•  Ailede önceden erken menopoz durumunun görülmesi,
•  Swyer sendromu ya da Turner sendromu gibi kromozal hastalıkların varlığı,
•  Talassemi majör ve Galaktozemi gibi bazı enzimlerin eksiklikleri,
•  Radyoterapi veya Kemoterapi görülmüş olması ,
•  Sıkça yaşanan yumurtalık ameliyatları,
•  Zona ve Kabakulak gibi enfeksiyonların varlığı,
•  Diyabet, romatizmal artrit, tiroit, vitiligo gibi bazı otoimmün hastalıklar,
• Stres,
• Epilepsi,
• Sigara,
• Aşırı zayıflık ya da obezitenin varlığı,
• Bazı meslekler: Bayan kuaförü çalışanları, kimyasal kozmetik üretici ve satıcıları, solvent ile çalışan ressamlar ve boyacılar, propanediol, metilolakrilamid, monometil eter, ftalatlar ile çalışanlar…

Erken menopoza karşı önlemlerinizi alın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük,  kadınların menopoz yaşını geciktirebilmesi için bazı yaşam alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:
• Sıfır beden veya obez olmayın. Arada bir “vücut kitle indeksi”nizi hesaplayın: Ağırlık (kilo)/boy2 metre. Vücut kitle indeksinizin her zaman 18-30 arasında kalmasına dikkat edin.
• Günlük yaşamda stresinizi azaltacak değişiklikleri yapın.
• Sigara içmeyin, ayrıca pasif içicilikten de kaçının.
• Erken menopoz açısından zararlı olduğu bilinen metilolakrilamid, propanediol, monometil eter gibi kimyasal maddelerden uzak durun.
• Yaşamınızda spora yer verin. Mümkünse hergün; değilse haftanın en az üç günü, şu egzersiz çalışmalarından birini kesinlikle uygulayın: 50 dakika tempolu yürüyüş, 30 dakika yüzme, 30 dakika bisiklet sürme veya 45 dakika serbest jimnastik.
• Oksijen radikali emme yeteneği yüksek olan antioksidan besinleri alın: Balık, ceviz, kabak çekirdeği, taze fındık, lahana, karnabahar, brokoli, domates, biber, mürdüm eriği, havuç, nar, üzüm, çilek, karpuz, işlenmemiş tahıl ve bunlardan üretilmiş yiyecekler, bu tür besinler arasında yer alır. Aynı zamanda yeşil çay, çeşitli doğal bitkisel çaylar ve taze sıkılmış greyfurt suyu da oksijen radikali emme kapasitesi yüksek içeceklerdendir.
• Antioksidan ilaçlar ve antioksidan sağlık destek ürünlerini sürekli kullanın: Örneğin Koenzim-Q 10, L-arginin ya da Royal jelly takviyesi yapabilirsiniz, erken menopozu önlemek dışında, birçok hastalığa karşı da daha dirençli olursunuz.
• Kalsiyum açısından zengin olan gıdaları bolca tüketin (günde 200 ml süt, yoğurt veya dondurma) ve takviye olarak da doğal kalsiyum, çinko içeren sağlık destek ürünleri kullanın.
• Güneşlenerek, vücudun D vitamini üretmesine yardımcı olun ve destek için de D vitamini içeren takviyeleri hergün kullanın.

———–
Kaynak: Kıbrıs Son Dakika


İlgili Aramalar:

SIFIR BEDEN olmak zararlı mı, sıfır beden zararları, sıfır beden mankenler, sıfır beden sağlıklı mı? sıfır bedenin zararları, menopoz ve diyetle ilgisi, erken menapoz etkenleri, erken menopoz sebepleri nelerdir
.
İlgili Yazılar:

4 yorum

  1. Sıfır beden olmaya çalışmanın sağlıksız bir takıntı olduğunu açıkça söyleyen bir yazıya ilk defa rastlıyorum. Sağlık konularında bence böyle açık konuşmak gerekir. Başka yerlerde gördüğüm sıfır beden olmak hakkındaki yazılarda böyle açık bir ifade görmemiştim. Sıfır beden olmaya hevesli kadınların çok olduğu bilindiği için, bir çok yerde lafı dolandırıp, zararlı olduğunu açıkça söylemiyorlar. Bence bütün sağlık konusunda olduğu gibi sıfır bedenin zararları hakkında da sizin yazılarınız gibi dobra konuşmak gerekir. Sıfır beden olma merakının sağlığa zararlarını anlatan bu yazınızı çok bilgilendirici buldum, çok beğendim. Hele “sıfır beden olmak güzellik değildir, tam tersine çirkinliktir” diye açıkça yazmanızı çok takdir ettim.

  2. Hah şöyle… Sıfır beden olmak ve sıfır beden kadınlar hakkında, benim duygu ve düşüncelerimi dile getiren bir yazı görmek çok güzel. Özellikle şu sözleriniz, artık kadınların kafasına vura vura anlatılmalı:

    “Sıfır beden olmak, asla güzel olmak değildir; tam tersine çirkin olmaktır. Ayrıca sıfır beden olma çabasındaki bir insan, diğer insanlara akıl sağlığının da pek yerinde olmadığını düşündüren, tiksindirici ve çirkin bir görüntü sergiler.”

    Harikasınız. Güzelleşme takıntısını sıfır beden olma derecesine götüren bir kadın, kafayı sıyırmış demektir. Üstelik sıfır beden kadınlar çok da çirkin ve iğrenç görünüyorlar. Sıfır beden = sıfır estetik, sıfır IQ… 🙂

  3. Haha… Sıfır beden kadınlar kısır kalırsa, değişen bir şey olmaz ki… Çünkü sıfır beden bir kadın zaten hamile kalamaz. Neden mi? Eee, hangi erkeğin midesi kaldıracak da o sıfır beden kadına yaklaşacak? Ayrıca diyelim ki midesizin biri çıktı, sıfır beden kadını hamile bıraktı, o beden zaten hamileliği kaldıramaz. Sıfıra sıfır, elde var sıfır.

  4. Yaşlısı genci, şişmanı zayıfı, herkes deli gibi zayıflamak için uğraşıyor. Bu durumda, işi ileri götürüp sıfır beden sakatlığına düşenler her zaman olacaktır. _

Yorumlar kapatıldı.