Zayıflama Stresini Yenmek İçin 10 Kural

zayiflama-stresi-1-ailecesaglik.com

Stressiz zayıflama kuralları…

Zayıflama çalışmaları ve zayıflama süreci bir merdivene benzetilirse…

Genellikle bu merdivenin ilk birkaç basamağı atlanarak, üste çıkmak için yorucu ve çoğu boşa giden çabalar harcanıyor. “Fitness” diye bir şey moda oldu diye, herkes zayıflama için çalışıyor diye, kendisinin böyle bir şeye ihtiyacı olup olmadığına bakmadan zayıflama çabasına girişenler çoğunlukta…

Oysa zayıflamak veya kilo vermek ya da fitness yapmak, adına ne derseniz deyin; önce bilinçli olarak, yapılmasına gerek olduğuna karar vermek, sonra yapmaya karar vermekle başlar. Sonra da bazı temel kurallara uyarak yapılır. Şimdi merdivenin ilk basamağından başlayarak, zayıflama sırasında dikkat edilecek 10 temel kurala bir göz atalım:

Stressiz Zayıflama Hakkında 10 Temel Kural:

1– Öncelikle düşünülmesi gereken konu, neden zayıflamak istediğimizi net olarak ortaya koymaktır. Eğer sağlık açısından size zarar verecek kadar bir kilonuz yoksa, o zaman neden kilo vermek gibi zor bir çabaya girişiyorsunuz?.. Bunu kendiniz için net olarak ortaya koymalısınız.

Daha güzel olmak için mi zayıflama işine istiyorsunuz; ya da daha seksi görüneceğinize inandığınız için mi?.. Yoksa, çevrenizde herkes böyle yapıyor diye mi yapıyorsunuz? Doğru bir nedenle zayıflama çalışmasına girmek istiyor da olabilirsiniz; ama önemli olan, gerçekten bir nedeninizin olmasıdır.

Zayıf olan bütün kadınlar güzel midir? Hayır!.. Bunun için başka özellikler de gerekir. Daha seksi olmak için mi zayıflamak istiyorsunuz? Kadın olsun erkek olsun, seksi görünmek için zayıflama çabasının yeterli olmadığının; bunun başka etkenlere de bağlı olduğunun hatırlanması iyi olur.

2– Her insanın vücut şekli farklıdır. Diyet yapıp zayıfladığınız zaman, bedeninizin genel şablonu değişmeyecektir. Sporla veya diyetle zayıfladığınızda, sadece bedeniniz daha ince görünecek. Nispeten daha iri olan bölgeleriniz varsa, o bölgeler zayıflama çabasından sonra yine nispeten daha iri olacak. Kalçalarınız veya göğüsleriniz büyük diye fitness çalışmasına giriyorsanız, bilin ki zayıflama çalışmasının sonunda da kalçalarınız veya göğüsleriniz, genel görünümde bedeninize oranla büyük olacak.

3– Kilo vermek, hayat boyu sürdüreceğiniz amaçsız, hedefsiz bir saplantı olmasın. Kendinize makûl ve mantıklı bir hedef koyun. Bu hedef, gerçekleşmesi imkânsız bir hedef olmamalı. Unutmayın, kilolu olmak sağlık açısından ne kadar zararlı ise, saplantılı bir zayıflama çılgınlığı da en az onun kadar zararlıdır. Birkaç kilo fazlası olan bir insan olarak, pekâlâ güzel ve sağlıklı olabilirsiniz.

4– Kısa bir sürede, çok fazla zayıflamayı hedeflemeyin. Kilo vermek için, tarihi belirli bir zamana bağlı nedeniniz varsa (plaj mevsimi, kardeşinizin düğünü vb) ve o zamana kadar belirli bir kilo vermeyi amaçlıyorsanız, zayıflama çalışmasına aylar öncesinden başlayın. En kısa sürede en çok kiloyu verdiniz diye, hiç kimse size madalya takmayacak. Madalya takılacak olsaydı bile, sağlığınızı böyle büyük bir riske atmaya değer mi?

5– Bir yandan kilo verip, diğer yandan kilo almak çelişkisi; çok rastlanan olumsuzluklardan biridir. Vücudunuzun “ayarlarıyla bu kadar oynamayın, bozarsınız”. Bunun yerine, sağlıklı bir beslenme programı uygulayın ve bunu alışkanlık haline getirin. Genel olarak şeker, tuz, yağ, et ve unlu besinleri azaltın, sebze ve meyveye daha fazla ağırlık verin. Ancak bunu uygularken de “siyah beyaz fotoğraflar bile sadece siyah ile beyaz değil, grinin tonlarından oluşur” kuralını unutmayın. Tek-gıda diyetleri, sağlık açısından zararlıdır; ayrıca vücudun isyanı ile karşılaşırsınız, bu da iradenizi zayıflatır, işinizi zorlaştırır.

6– Beslenmenizde aşırıya kaçmadan kalori değerlerini göz önüne alın. Bir mutfak terazisi kullanın, mutfağınızda bir kalori listesi bulundurun. Ancak bunu yaparken sakın abartmayın. Hele diğer insanların yanında, “ay onu yemem, kalori limitimi aşmak istemem, ay bu şeftali kaç kalori acaba” diye konuşan biri olmayın. Böyle kişilerin çevrelerine yaydıkları olumsuz duygular, zayıflayıp “güzel” olduklarında kazanacakları olumlu duygulardan fazladır ve onları yok eder. Günde 1200 – 1500 civarında kalori alacak biçimde ortalama bir beslenme alışkanlığınız olsun ve bunun biraz altından ve biraz üstünden e korkmayın.

7– Zayıflamak uğruna vücunuza birden yüklenmeyin. Bunu aşamalar halinde yapın. Aldığınız günlük kalori miktarını 2-3 günde bir biraz azaltarak, 1200 – 1500 kalori düzeyine yavaş yavaş geçin. Aynı şeyi egzersizlerinizde de uygulayın. Birdenbire ağır bir egzersiz programına girmek yerine, yavaş yavaş vücudunuzu hareketlendirin.

8– Evde bir tartı aleti bulundurun, ancak hergün tartılmayın. Hele günde birkaç kez tartılmaya başladıysanız, sağlıklı olmayan bir ruh hali içinde olduğunuzu bilin. En iyisi, haftada bir kez tartılmaktır. Bu tartılmaların, genellikle günün aynı saati civarında olması ve üzerinizdeki giysilerin de yaklaşık aynı ağırlıkta giysiler olması, karşılaştırma ve değerlendirme yapmanızı kolaylaştırır. Ancak bu değerlendirmeleri yaparken de aşırıya kaçmayın. Biraz önce içtiğiniz bir bardak su veya çay, tuvalette bağırsaklarınızı az veya çok boşaltmış olmanız gibi “anlık” durumlar da tartı sonuçlarını etkileyecektir. “Gram hesabı” yapmayın.

9– Egzersiz yapmadan, vücudu çalıştırmadan, sadece diyetle zayıflama olmaz; bunu unutmayın. Ortalama olarak hergün belirli bir süreyi vücut egzersizlerine ayırın. Egzersiz yapmayı sevmiyorsanız, çok zorlanmayacağınız hareketler seçin, hoşunuza giden hareketleri yapın. Hergün egzersiz yapamıyorsanız, asansör yerine merdiveni kullanmak gibi alışkanlıklar kazanın. Haftanın üç günü (gün-aşırı) evinizde, sevdiğiniz bir tempolu müzik eşliğinde dansetmek bile iyi bir egzersiz programı olabilir.

10– Son olarak, şu kuralı unutmayın: Yeterince kilo verip vermediğinizi en iyi ölçecek şey, tartılar değil, aynalardır. İnsanlar, sizin kilonuzun, bel ve kalça ölçülerinizin yazılı olduğu bir tabelâya değil, “size” bakacaklar. Her şeyin (şekerin, tuzun, yağın) fazlası zarar olduğu gibi, zayıflama çabasının da fazlası hem gereksiz, hem de zararlıdır. Bu nedenle, siz aynada kendinizi beğeniyorsanız, tamamdır.

(Telif: www.ailecesaglik.com)

.
İlgili Yazılar: