Yoğurt Kürü Zayıflama Yöntemleri

Yoğurt Kürü Zayıflama Yöntemleri

Yoğurt Kürü Zayıflama İçin Üç Tarif

Sadece yoğurt kürü zayıflama yöntemleri değil, genel olarak zayıflama konusu, öncelikle vücudun sağlıklı olmaya yönelmesi ile ilgilidir. Sağlıklı vücut ise, konumuz açısından bakıldığında, toksinleri atabilen ve asitik olmayan (alkali) bir yapıya sahip olan vücuttur. Sağlıklı bir bedenin alkali ortama sahip olması koşulu, zayıflama çabalarınızda mutlaka hatırlamanız gereken bir koşuldur, çünkü zayıflamayla da doğrudan bağlantılıdır.

Asitik beslenme şeklinden vazgeçip, alkali beslenmeye geçmek, zayıflama için hangi yöntemi uyguluyor olursanız olun, size yardımcı olacaktır. Yani kullanmakta olduğunuz herhangi bir zayıflama yönteminin yanısıra alkali beslenme uygulamak, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Alkali Beslenme Kısaca Nedir?

Alkali beslenme nedir, alkali beslenmenin yararları nelerdir, alkali beslenme nasıl yapılır? Bu soruların cevapları, sitemizdeki birçok yazıda bulunabilir. Burada, alkali beslenmenin zayıflama konusuyla bağlantısı hakkında birkaç söz söylemek istiyoruz.

Bedenin pH değeri, sağlıklı veya normal durumda 7,35 olarak kabul edilir. Asitik gıdalar bu değeri yükseltirken, alkali gıdalar düşürür veya dengede tutmaya yardımcı olur. Yoğurt kürü zayıflama yöntemlerini anlatmaya başlamadan önce, tam bu noktada, bir kaç alkali gıdadan söz edelim:

 • Yoğurt: İnek sütü asitik bir gıda olsa da, yoğurt oldukça alkali nitelikte bir gıdadır.
 • Limon: Limonun asit içeren bir gıda olduğu kesin olmakla birlikte, az miktarda düzenli kullanımı alkali etki yapmaktadır.
 • Kırmızı Toz Biber: Kırmızı biber veya pul biber diye bilinen türleri ülkemizde bolca kullanılan bu baharat da önde gelen alkali gıdalar arasında yer alır.
 • Tarçın: Yağ yakıcı ve antioksidan özellikleri de olan tarçın, önemli bir alkali gıdadır. Birçok tatlının tarçınla servis edilmesinin, sadece kokusu için olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Örneğin 300 gram sütlaçın üzerine serpilen 6 gram tarçın, sütlaçın yapacağı “kan şekeri yükselmesini” oldukça azaltacaktır.
 • Zencefil ve Zerdeçal: Bu iki baharat, hem alkali özelliğiyle hem de diğer özellikleri ile çok yararlıdır.
 • Zeytinyağı: Diğer sıvı yağların tersine, zeytinyağı da önemli alkali gıdalar arasındadır.

Yoğurt Kürü Zayıflama İçin Üç Yöntem

Yağ yakıcı ve alkali özelliklerinden dolayı, yukarıda saydığımız birkaç gıdanın çeşitli karışımları ile, çeşitli zayıflama kürleri yapılabilir. Elbette sadece bunlarla değil, daha birçok karışımla yararlı kürler elde etmek mümkündür. Bu yazımızda, yukarıdaki yedi gıda ile yapılan üç adet yoğurtla zayıflama kürünü ele alacağız.

Ancak, bu zayıflama kürlerini hazırlarken, rastgele oranlardan veya eksik-fazla malzeme kullanmaktan kaçınmak önemlidir. Bir uzmana danışmadan, “evde bu var” diyerek, veya zevke göre değişiklikler yapmak, tehlikeli olabilir. Örneğin, aşağıdaki ilk yoğurt kürü zayıflama tarifindeki tarçını, “kokusunu sevmiyorum” deyip karışıma koymamak, tansiyonunuzda tehlikeli oynamalar yapabilir. Ayrıca, bu maddelere karşı alerjisi olanların, hamile veya emziren annelerin doktora danışmadan bu tür kürleri uygulamasını sakıncalı bulduğumuzu da belirtelim.

1- Zencefil, Zerdeçal ve Tarçınlı Yoğurt Kürü Zayıflama Yöntemi

Yoğurdun metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği nedeniyle uygulanan çok sayıda yoğurt diyeti bulabilirsiniz. Özellikle göbek ve bel bölgesinin inceltilmesi ve göbek yağlarının eritilmesi amacıyla, yoğurt kürü çok faydalıdır. Burada anlatacağımız yoğurt kürü ise, yoğurdun zayıflatma etkisini arttıran baharatlardan da yararlanarak hazırlanan bir diyettir. Şems Aslan’ın “Altın Yoğurt Tarifi” olarak bilinen, oldukça etkili bir yoğurt kürüdür.

Yoğurt Kürü Zayıflama Yöntemleri Bu zayıflama kürünü hazırlarken, bir kimya laboratuvarında olmadığınıza göre, çok hassas terazilerle çalışmayacaksınız demektir. Bu nedenle, bu yoğurt kürü zayıflama tariflerinde, “yaklaşık” olarak uygulayabileceğiniz oranlar verilmiştir. Verilen ölçülerden çok uzaklaşmayın, yeter.

Şems Aslan’ın “Altın Yoğurt Tarifi” Malzemeleri:

 • Toz tarçın (1 çay kaşığı – kaşık yığma da değil, silme de değil, orta karar)
 • Toz zencefil (1 çay kaşığı kadar)
 • Toz zerdeçal (1 çay kaşığı kadar)
 • Zeytinyağı (1 çay kaşığı)
 • Bir su bardağı kadar yoğurt (yaklaşık 5 çorba kaşığı)

Altın Yoğurt Tarifi Hazırlanışı:
Yukarıda sayılan malzemelerin hepsini bir kâse içine koyup karıştırın. Sıcak yaz günlerinde bu karışımı, buzdolabının alt raflarına koyabilirsiniz. Yoğurdun yağlı mı, yoksa yağsız mı olması gerektiği konusunu sizin zevkinize bırakmak istiyorum. Çünkü genellikle bilinenin tersine, tam yağlı yoğurdun zayıflatma etkisinin daha fazla olduğunu öne süren araştırmalar da var.

Altın Yoğurt Tarifi Kullanımı:
İçine zencefil, zerdeçal, zeytinyağı ve tarçın eklediğiniz bu bir bardak yoğurt, sadece bir kullanımlıktır. Bu yoğurt kürü zayıflama için, günün üç öğününden 1-2 saat önce (yani aç karnına) yenilmelidir. Diğer bir deyişle, bu miktarların 3 katını kullanıp, büyük bir kâse hazırlarsanız, bir günlük kür hazırlamış olursunuz. Bunu üçe bölüp, sabah, öğle ve akşam öğünlerinden önce tüketebilirsiniz. Genellikle her öğün için ayrı hazırlanıp hemen tüketilmesi tavsiye ediliyor, ama bir günlük (üç öğünlük) hazırlamanın da pek farketmediğini gördüm, tabii karar sizin.

Yoğurt kürü zayıflama yöntemi olarak Şems Aslan’ın “Altın Yoğurt Tarifi”, haftada 2 gün uygulanır. Başka deyişle, 3-4 gün arayla 2 gün (6 öğün) uygulamalısınız. Bu tempoyla bir aydan uzun süre uygulamayın, en az bir ay ara verip, sonraki ay (dilerseniz) uygulayın.

2- Limonlu Yoğurt Kürü Zayıflama Yöntemi

Yine ana maddesi yoğurt olan başka bir yoğurt kürü zayıflama için oldukça etkilidir. Bir çay bardağı kadar (3 çorba kaşığı) yoğurdun içine, 1 çay kaşığı kırmızı pul biber ve yarım limonun suyunu ekleyin. Bu tarif de bir kullanımlık ve günde sadece bir kez tüketilir. Akşam yemeğinden sonra hazırlayacağınız bu karışımı, gece yatmadan yarım saat kadar önce yiyebilirsiniz. Bu yoğurt kürü zayıflama için en az iki hafta, yani 14-15 gün uygulanmalıdır.

3- Tarçınlı Su ve Yoğurt Kürü Zayıflama Yöntemi

Aslında bu kür için belki sadece “su kürü” demek daha doğru olacaktı, ama gün boyunca diyete destek için yoğurt tavsiye edilmesinden dolayı, yoğurt kürü zayıflama yöntemleri arasında yer vermek istedim. Genellikle “tarçınlı su diyeti” diye bilinen bu yöntemin tanınıp yayılmasını, Gülben Ergen ve Demet Akalın gibi ünlüler sağlamışlardı.

Gün içinde bolca (en az 2 litre) su tüketmek zaten etkili bir zayıflama yöntemi olarak bilinir. Buna bir de tarçının metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma özelliğini eklerseniz, daha etkili bir diyet olacağı kesindir. Ancak, tarçınlı su diyetinin tek başına etkisi çok sınırlı olacaktır, egzersiz gibi yöntemlere destek olarak uygulanması daha doğru olur.

Tarçınlı Su hazırlanışı:
5 su bardağı içme suyunu bir tencereye koyun, içine 3-4 tane çubuk tarçın ekleyip, 10 dakika kaynatın. Dilerseniz, ocağı söndürmenize bir-iki dakika kala, zevkiniz için az miktarda başka şeyler de ekleyebilirsiniz. Defne yaprağı, karanfil, bir dilim elma, vs… Suyu ocaktan indirip, soğumaya bırakın, buzdolabına koymayın, oda sıcaklığında içilmesi daha iyi olur.

Bu 5 bardak tarçınlı suyu, bir gün içinde bitirmek için, aklınıza geldikçe içebilirsiniz. Tarçınlı Su Diyeti, gün boyunca tokluk sürenizin daha uzun olmasını sağlayarak da etkili olacaktır. Ama işin bu yönünü daha etkili kılmak için önerilen destek uygulama, gün içinde yemeklerinizi yarıya indirip, doyma hissi için üstünü yoğurtla tamamlamak şeklinde. Yoğurdu, gün içinde açlığınızı bastırmak istediğiniz her an yiyebilirsiniz. Tarçınlı su diyetini kaç gün sürdüreceğinize kendiniz karar verebilirsiniz, ben şu kadarını söyleyeyim: Demet Akalın ve Gülben Ergen gibi ünlü uygulayıcıları, tarçınlı su diyeti diye de adlandırılan bu yoğurt kürü zayıflama yönteminin ilk 15 gününde 5 kilo verdiklerini duyurmuşlardı.

—————————————————–
© AileceSaglik.com

.
İlgili Yazılar: