Yürüyerek Zayıflama

Zayıflama diyet fitness, kilo vermek

Yürüyerek Zayıflama

Yürüyerek zayıflama, günümüzde artık yaşam biçimi haline gelmiş durumda. Şunu biliyoruz ki, kilo sorunu olan ya da vücut ölçülerini korumak isteyen pek çok kişi diyetisyene başvuruyor ve kendisine verilen diyet programının yanı sıra egzersiz yapmasının da önemi belirtiliyor. Çünkü; hangi diyeti uygularsanız uygulayın, yanında egzersiz yaparak vücudunuzu çalıştırmazsanız yapılan diyet hiçbir işe yaramıyor. Diyetisyenler, diyetin tek başına bir işe yaramadığını, verilen kiloların yeniden alınmaması için egzersiz ve hiç değilse düzenli yürüyüş yapılmasının şart olduğunu söylüyorlar. Yani aslında sizi zayıflatan beslenme şekliniz değil, daha çok yürüyüş ve egzersiz yaparak vücudunuzu çalıştırıyor olmanız. Bu da bize, yürüyerek zayıflama yönteminin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, sağlıklı bir yaşam için düzenli ve tempolu yürümenin koşarak yapılan spordan daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.

yürüyerek zayıflama Yürüme zayıflamada nasıl etkili oluyor? Yürüyerek zayıflama mümkün mü? Diyet programlarında yürümenin önemi ne? Yürüyerek zayıflama yönteminden işe yarar sonuç almak için neler yapmalısınız? Yürüyerek zayıflama yönteminde ortalama kaç kalori yakılır? İşte bu soruların cevapları…

Yürüyerek Zayıflama Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle uygun bir yürüme programı planlamalısınız. Bu planlama, sağlık sorunlarınızın olup olmamasına, yaşınıza, iş ve özel yaşamınıza göre kişiye özel yapılmalı, uygulamanızın güç olacağı, size uymayan bir program şeçilmemelidir. Metabolizmanızın en verimli şekilde çalıştığı, günün ilk saatleri olan sabah saatleri için yürüyüşünüzü planlamalı ve hergün aksatmadan uygulamalısınız. Bu yürüyerek zayıflama programınızı iyice benimsemeli ve sabah yürüyüşlerinizi artık yaşam biçiminiz haline getirmelisiniz!

Yürüyerek Zayıflama Yönteminin Sağlığa Yararları

Yalnızca zayıflamaya değil sağlığınıza da yürümenin yararı oldukça fazla. Yürüyerek zayıflama gerçekleşirken, aynı zamanda bunun sağlığa yararlarını da şöyle özetleyebiliriz;

1- Özellikle orta yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerde kısa ve tempolu yürüyüşlerin kalp ve akciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
2- Düzenli yürüyüş kandaki zararlı kolesterol miktarını azaltır.
3- Her gün alışkanlık haline getirilerek yapılan yürüyüşler uykunuzu düzene sokar.
4- Yürüyerek zayıflama yöntemi sizi stresten uzaklaştırır ve rahatlamanızı sağlar.
5- Eklemlerinizde oluşan aşınmalar ve sürtünmeler düzenli yürüyüş yaparak önlenebilir. Yürüyerek zayıflama
elde ederken eklem sağlığınızı da korumuş olursunuz.
6- Yürümek karın kaslarınızı güçlendirir.
7- Yürüyerek zayıflama sırasında kan dolaşımınızı hızlandırarak, vücudunuzdaki toksin madde atılımını kolaylaştırırsınız.
8- Her sabah yarım saatlik yürüyüş yaparak, 15 gün gibi kısa bir sürede vücudunuzun sıkılaştığını hissedersiniz.
9- Yürüyerek zayıflama yöntemi doğru uygulanırsa vücudunuzun tamamından eşit oranda inceldiğinizi görebilirsiniz.
10- Yürüyerek şeker hastalığının ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.
11- Yürümek yaşlanmanızı geciktirir.
12- Her sabah 20 dakikacık yürüyüş bile yılda ortalama 5 – 6 kilo vermenizi sağlar.

Yürüyerek Günde Ortalama Kaç Kalori Yakabiliriz?

Yürümek neredeyse tüm kaslarımızı harekete geçiren bir eylemdir. Ama yürümenin şekline, temposuna ve yürüyüş yaptığınız zeminin yapısına göre harcanan kalori miktarı da değişmektedir. Yavaş tempoda yürüyüşlerde az kalori yakarken, yürüme temposunu arttırdıkça daha çok kalori yakarsınız.

Yürüyerek zayıflama programınıza başladığınız ilk günlerde kendinizi çok fazla zorlamamalısınız. Vücudunuz henüz alışmadan yapılan zorlama size yarardan çok zarar verir. Zaten ilk hafta kendinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın, kilonuzda eksilmeyi hemen göremezsiniz. Üstelik, vücudunuz henüz ham olduğu için zorlamalarınız kas ağrıları, bilek ağrıları gibi sorunlar yaşamanıza neden olur ki, bu da daha programınıza başlamadan bitirme eğilimini doğurabilir.

Evet, yürüyüş yapmak sağlık açısından gereklidir ama doğru yürüyüş yapmayı bilmek, sizi hedefinize daha zevkli ve kolay ulaştırır.

İkinci haftadan itibaren yürüyerek zayıflama için doğru teknik “Her sabah 5 dakika normal, 15 dakika koşar gibi hızlı bir şekilde yürümek, daha sonra da hafif hafif temponuzu düşürerek son 10 dakikayı daha yavaş yürüyüş ile tamamlamaktır. Bu teknik size hem daha hızlı kilo verdirecek, hem de formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kilonuzdaki değişiklik ikinci haftadan sonra belirgin hale gelir ve yürüyerek zayıflama hızlanarak devam eder. İlk ayın sonunda rahatlıkla 2-3 kilo verebilir ve ikinci ayın sonunda da bu sayılar katlanarak 5-6 kilo vermeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonra ne mi olur? Artık daha zinde, sağlıklı, atletik ve spordan zevk alan, gençleştiğini hisseden bir kişi olarak; yürüyerek zayıflama için değil de zinde kalmak ve formunuzu korumak için zevkle sabah yürüyüşlerinize devam eder, çevrenizdeki herkese de bu yaşam biçimini aşılamaya gayret edersiniz sanıyoruz.

İlgili Aramalar:
—————–
Fitness,
zayıflama,
yürümek,
diyet programındaki egzersizi,
yürüyerek zayıflama

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, bebek arabasiyla yuruyus kac kalori, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: