Zayıflamak İçin Yeterli Uyku Şart

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Zayıflamak İçin Yeterli Uyku Şart

Kilo almanın en yaygın sebebi “çok yiyip daha az hareket etmek” olsa da yapılan çalışmalar yetersiz uyumanın birtakım sıkıntılar meydana getirerek kilo almanıza sebep olduğunu ortaya koyuyor.
Yeteri kadar uyumayan kişilerde doyma sinyalini gönderen leptin hormonunun seviyesinin düştüğünü söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, “Bu hormonun azalması, beyne yemek yeme sinyali göndererek daha fazla yemek yemeye sebep olur” dedi.

Bunun yanında yetersiz uykunun iştahı arttıran açlık hormonun seviyesini de yükselttiğini belirten Demir, “Az uyumanız vücudunuzdaki hormonal dengeyi alt üst ederek sizi sürekli yemek yemeye iterken, obeziteye kapılarınızı ardına kadar açacağınızı unutmayın” diyerek uyarıda bulundu.

DİYABETE SEBEP OLABİLİR

Yetersiz uyumanın vücudun insüline karşı daha dirençli hale gelmesini ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açtığını dile getiren Demir, “Vücudunuzdaki insülin direncinin artması, vücudunuzu daha fazla insülin salgılamaya yöneltip, Tip-2 diyabet hastası olmanıza sebep olduğu gibi, salgılanan yüksek miktardaki insülin size özellikle göbek bölgenize yağ olarak geri döner” dedi.

Demir, yapılan çalışmaların günde 5 saatten daha az uyuyanların şeker hastalığına da yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

İYİ VE KALİTELİ BİR UYKU İÇİN ÖNERİLER

Uzmanlar iyi ve kaliteli bir uyku için şu önerilerde bulunuyor;

-Hep aynı saatte yatağınıza gidip, aynı saatte kalkın. Bir gün çok geç saatte bile uyumuş olsanız, aynı saatte kalkmaya özen gösterin.

-Yatağınızı sadece uyumak ve seks için kullanın. Yatağınızda televizyon izlemek ve kitap okumaktan kaçının.

-Aç bir mide ile uyumaya çalışmayacağınız gibi yatmadan önceki öğününüzü light yoğurt, meyve gibi hafif yiyeceklerden olmasına özen gösterin. · Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.

-Uykunuzu kaçırabilecek kafeinli içeceklerden öğlen saat 3’den itibaren uzak durun.

-Her zaman uyuduğunuz yerde uyuyun.

-Midenizin üzerine yatmaktan vazgeçip, sırt üstü veya anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonuyla uyumaya çalışın.

-Uyuyacağınız mekanda ışık bulundurmayın, odanın karanlık olmasını sağlayın.

-Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına özen gösterin.

.

Zayıflamak İçin Yeterli Uyku Şart İle İlgili Aramalar

Zayıflamak, Zayıflama, uyku, diyet, kilo kontrolü, nasıl zayıflanır, göbek eritmek…
—————

.
İlgili Yazılar: